Jak uratować prawo jazdy?

Nie popieram prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, jednak jeśli już to się stało…to pomagam by zdarzenie to nie pociągnęło za sobą drakońskich konsekwencji. Pewnie nie wszyscy mają świadomość, że nawet najmniejsze przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu prowadzi do orzeczenia kary co najmniej 3 lat zakazu prowadzenia pojazdu i 5000 zł. Powtarzam – to są aktualnie kary minimalne, stosowane zawsze oprócz pozbawienia lub ograniczenia wolności. Jeśli był to pierwszy tego rodzaju „wybryk” kary orzekane są z warunkowym zawieszeniem wykonania (w tzw. zawiasach), jednak 3 lata bez prawa jazdy np. dla przedstawiciela handlowego lub taksówkarza to katastrofa. W zasadzie współcześnie prawie każdy raz na jakiś czas prowadzi samochód, zatem dotkliwość zatrzymania prawa jazdy może być bolesna w praktyce dla każdego.

Nie chcę nikogo usprawiedliwiać, ale może się zdarzyć niewielkie przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkoholu po weekendowym weselu brata lub wczorajszym grillu u sąsiada. Oczywiście policja nie będzie przyjmować takich usprawiedliwień, liczy się sam fakt wskazania alkomatu i wyświetlone cyferki.

Co wtedy robić?

Swoją pewność co do stanu trzeźwości można potwierdzić w badaniu krwi, odmawiając dmuchania w „balonik” w radiowozie. Wówczas policja dowiezie nas do szpitala gdzie zostanie pobrana krew i precyzyjnie zbadana w szpitalnym laboratorium. Nie ma co łudzić się, że czas podróży do szpitala spowoduje rozkład i wydalenie niedozwolonych substancji- chociaż zdarzały się przypadki, że „wczorajszy” kierowca spadał pod kreskę przestępstwa i sądzony był łagodniej za wykroczenie. Jeśli okaże się, że liczby nie kłamią, to zaczną się Twoje problemy, które funkcjonariusze policji, ucieszeni skutecznością swojej pracy, zaproponują zakończyć przez dobrowolne poddanie się karze. Policja nie będzie też zachęcać do wyznaczenia obrońcy bądź wezwania adwokata na samo przesłuchanie twierdząc, że nic nie da się zrobić bo kodeks karny i tak nakazuje zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata i 5000 zł kary, a adwokat tylko podbije finalne koszty. Oczywiście adwokat nie pracuje za darmo, jednak jest rozwiązanie, które może zaoszczędzić i kary finansowej i 3 lat podróżowania komunikacją miejską. Poddanie się karze na pierwszym przesłuchania, jest  dobrym rozwiązaniem tylko dla policji i prokuratora. Najlepiej skonsultować się z adwokatem i wszytko przemyśleć. Do poddania się karze można wrócić przed sadem, ale warto powalczyć o łagodniejsze konsekwencje zdarzenia.

Wniosek adwokata o warunkowe umorzenie.

Sprawny adwokat, dołoży wszelkich starań by przeforsować dla klienta wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego i uzyskanie dużo korzystniejszych warunków zakończenia sprawy.

Warunkowe umorzenie jest to uznanie, że do przestępstwa doszło, ale jest jednocześnie daniem szansy oskarżonemu, aby się poprawił, wyznaczając mu przy tym pewne warunki. Ważne jest również to, że w przypadku warunkowego umorzenia sprawca nie zostaje umieszczony w rejestrze karnym, nadal jest osobą niekaraną sądownie. Jest to niezwykle korzystne dla osób starających się o służbę w wojsku, policji, służbach państwowych lub wykonując zawód nauczyciela itd.

Komu przysługuje.

By starać się o warunkowe umorzenie postępowania sprawca musi spełniać określone kryteria: a)wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne –chodzi o rozróżnienie przypadku prowadzenia po alkoholu ciężarówki przez centrum zatłoczonego miasta od prowadzenia osobówki nocą po lokalnych drogach; b)okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości – jest pewne kto prowadził samochód, jakie było dokładnie stężenie alkoholu; c) sprawca nie był wcześniej karany za przestępstwo umyślne – dla uproszczenia powinien mieć czystą kartę karną; d) jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo takiego zakończenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa – z okoliczności sprawy i właściwości sprawcy wynika, że czyn był epizodem, który nigdy się nie powtórzy.

Kiedy składać wniosek?

Wniosek może być złożony aż do wydania wyroku. Jednak można to zrobić na etapie postępowania przygotowawczego, tak by przekonać prokuratora aby taki wniosek zawarł w akcie oskarżenia. Nie jest łatwo przekonać prokuratora by wnioskował za odstąpieniem od wymierzenia kary, dlatego większą szansę upatruję we wniosku kierowanym na etapie postępowania sądowego. Dobrze uzasadniony wniosek, złożony na piśmie i poparty dokumentami o osobie sprawcy, może w przypadku jego uwzględnienia zaoszczędzić nie tylko kary finansowej, utraty pracy czy komfortu życia w związku z zatrzymaniem prawa jazdy, ale także kolejnego kursu prawa jazdy i stresów przy egzaminie przywracającym uprawnienia.